V neznano 2009

Vsako leto se sprašujemo. Kam????
Letos pa tega vprašanja ni bilo. Če smo bili lani v Polhovem Gradcu, gremo letos v Šentjošt. Kot pribito. Ampak Stane je spet delal po svoje. Lansko leto smo si ogledali eno cerkev, en grad in na hribu sledove vojske ter pojedli enega pujska . Ker gradu v Šentjoštu ni, si je moral izmisliti nekaj drugega. Vsebina pa je ostala ista, samo malo bogatejša: grad, pujsek, dve cerkvi in spomenik padlim v I.svetovni vojni.

Najprej smo se odpeljali do gradu Miramar.

Grad Miramare je bil v 19.stoletju v bližini Trsta zgrajen za nadvojvodo Maksimiljana in Njegovo ženo Charloto Belgijsko.

Z gradu se razprostira čudovit razgled na celoten Trst in njegovo pristanišče ter Jadransko morje.Grad je obkrožen s parkom, rastline v njem pa so iz vsega sveta. Grad je preurejen v muzej. Vse sobe so opremljene s prvotni pohištvom in slikami, ki sta jih naročila Maksimiljan in Charlota.


Lakota je naredila svoje, pa smo se lotili pujska. Kar tako - po naše....


...vsak grižljaj je bil strogo kontroliran.... Če nisi bil previden, so ti hrano odnesle ptice....

Polni energije smo nadaljevali pot v Gradež.

Gradež (Grado) je znan kot "otok sonca" in sodi med lepše kopališke kraje na Jadranu

V zgodovini je bil Gradež središče kulturnega dogajanja, na kar opozarja cerkev sv.Evfemije.

Mimo lagun smo odhiteli proti naslednjemu cilju. Naslednji cilj : Oglej (Aquileia) Oglej so ustanovili Rimljani leta 181 pr.Kr. kot vojaško naselbino na sričišču narodov in trgovskih poti. Tu smo si ogledali baziliko, ki je nastala po večkratnih obnovitvah, ki so se končale pod patriarhom Poponom leta 1031. Znana je po največjih in prelepih mozaikih iz 4. stoletja.




Od tu pa naprej v Sredipolje (Redipuglia), kjer je največji italijanski spomenik padlim v prvi svetovni vojni. Zgrajen je bil leta 1938. Tu je pokopano preko 100 000 vojakov.


in zaključek v Senožečah

in komentarji udeležencev: menda so vse lanske zamere (Polhov Gradec) pozabljene........

še nekaj fotografij....

Vodja pohoda: Stane Dvanajščak

Komentarji